Sæltur til Avnø Fjord

Navn Sæltur til Avnø Fjord
Start dato lørdag d. 7. marts 2026 kl. 08:00
Slut dato lørdag d. 7. marts 2026 kl. 16:00

Avnø sæltur. 

Alternativ Tur. Hvidovre Kbh 

Dagen før vil vi melde ud om turen går til Svinø eller Hvidovre, alt efter vejrudsigten.

 Link:  https://naturstyrelsen.dk/find-et-naturomraade/naturguider/oevrige-sjaelland-og-sydhavsoeerne/avnoe-og-svinoe/praktisk

Vi mødes ved klubben kl. 08.00 for at laste kajakker og arrangere samkørsel. Herefter kører vi mod Svinø Strand. Se mødested nederst.
Mødetidspunkt Svinø Strand: 09.30. Klar på vandet senest kl. 10.00.
Herefter ror vi i samlet flok. Vi holder lidt afstand til ”Avnø Røn” en sandbanke midt i fjorden hvor sælerne ligger(se ruten på link nederst).
De sæler der ønsker det kommer selv ud til os, hvis de ikke er ude og jage. Der er ingen garanti, men hvis vi holder tæt sammen og ikke forstyrrer kolonien, kan vi være heldige, at opleve en masse sæler der kommer på meget tæt hold.
Vi holder frokost på shelterpladsen ved Avnø Naturcenter. Her er også et primitivt toilet. Vi medbringer selv personligt sikkerheds udstyr, mad, drikke, kaffe, skiftetøj i vandtæt pose, toiletpapir og skraldeposer.
Vi tager alt vores affald med hjem, også meget gerne andres.
Ruten er i alt omkring 15 - 20 km. så de fleste kan ro med. Alt afhænger dog som sædvanligt af vejret.

Sejlrute se link: https://1drv.ms/i/s!AqX-iVsSzzjCoSXDG9I-Oguqeqm0

Tilmelding:
På Elog: elog.dk
Husk at klubkajakker bestilles efter først til mølle princippet.
Book kajak ved oprettelse af roseddel til dagen. 

Der er betaling for transport af kajak og person.

Mødested :
Parkeringspladsen ved:  Dybsøvejen 81, 4750 Lundby. Se link til kort: https://map.krak.dk/m/FmJwb


Oprettet fredag d. 16. januar 2026 kl. 13:47
Ændret fredag d. 16. januar 2026 kl. 13:47